Scholarship Recipients

Apolonia Stanulis Scholarship Recipient Achieves Her Dream

Andrea Onderdonk

Torrington High school student Andrea Onderdonk knew that she wanted to pursue a career in medicine. She explored psychology, neuro-physchology, oral surgery and general dentistry at Keene State College, as a four-year recipient of the Apolonia Stanulis Scholarship.

Andrea graduated from Virginia Commonwealth University School of Dentistry and began a one-year General Practice Residency at Lehigh Valley Hospital in Allentown, Pennsylvania.

 

 

 

Area students have been awarded over $162,000 in scholarships and awards for the 2019-2020 academic year through funds held at the Northwest Connecticut Community Foundation. The following students have been awarded scholarships:

ANTHONY "FRANK" AMICONE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Jessica Power (Torrington)

RUSSELL ANDERSON, CARMEN BROOKS ANDERSON, AND HENRY VAIL BROOKS SCHOLARSHIP
Nusrat Anowara (Torrington)
Alejandro Bonilla (Torrington)
Alicia Caskey (Torrington)
Ashley Civelli (Torrington)
Aubrie Dell’Agnese (Torrington)
Natalie Kwasnick (Torrington)
Alyssa Maraia (Torrington)
Ethan Morin (Torrington)
Divanni Nova (Torrington)
Hannah Offerdahl (Becker, MN)
Jessica Power (Torrington)
Sandy Quituizaca (Torrington)
Kellyn Richard (Torrington)
Ariana Santos (Torrington)
Brett Stater (Torrington)
Melissa Tran (Torrington)
Syeda Yeasmin (Torrington)

STEPHEN G. ANDRE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Gregory Aschenbrenner (Torrington)

REGINA TATE BALFE MEMORIAL NURSING SCHOLARSHIP
Kristina Michaud (Torrington)

BILL BATTLE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Emma Mercogliano (Torrington)

KHURSHED BHUMGARA FUND
Michelle Castonguay (Northfield)
Alessandra Chiravolo (Torrington)
Brendan Cisowski (Torrington)
Anna Coon (Sharon)
Alyssa Dowd (Torrington)
Matthew Germond (Winsted)
Alec Harwood (New Hartford)
Micheala Jones (Torrington)
Kaylie Langer (Barkhamsted)
Christopher Mangini (New Hartford)
Jack McAuliffe (Lakeville)
Alexander Mendez (Litchfield)
Sara Mitnik (Litchfield)
Alexa O'Connor (Canaan)
Gina Pedrolini (New Hartford)
Joseph Pedrolini (New Hartford)
Dean Saccardi (Cornwall Bridge)
Victoria Sanchez (Kent)
Jack Scarpa (Salisbury)
Christopher Schullery (Warren)
Caleb Shpur (East Canaan)
Spencer Sivilla (Litchfield)
Andrew Spielman (Torrington)
Martina Sprague (Canaan)
Benjamin Upson (Lakeville)

MAE CASALI BONVICINI SCHOLARSHIP
Ashiespal Bharara (Torrington)
Jessica Power (Torrington)

JACK & RUTH CALDER SCHOLARSHIP
Coral Gorack (Harwinton)

ERMAN CAVAGNERO MEMORIAL SCHOLARSHIP
Nadine Noujaim (Torrington)

STEVEN A. CHUPKA MEMORIAL SCHOLARSHIP
Angel Lopez (Torrington)

FRED J. COFFIN MEMORIAL SCHOLARSHIP
Ashiespal Bharara (Torrington)

SHAWN COLLINS MEMORIAL SCHOLARSHIP
Emma Mercogliano (Torrington)

TIM CONSIDINE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Jessica Power (Torrington)
Brett Stater (Torrington)

DICK COOKE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Brett Stater (Torrington)

EVA M. COTY MEMORIAL SCHOLARSHIP
Escay Pena (Torrington)

HELEN H. DAUTRICH SCHOLARSHIP
Alexander Thibault (Torrington)

EDWARD W. DISKAVICH SCHOLARSHIP
Andrew Bugryn (Torrington)
Ryan Day (Torrington)
Alexis Diaz-Lopardo (Torrington)
Angelo Fretto (Torrington)
Alexis Ghi (North Canaan)
Angel Lopez (Torrington)
Doni Lopez (Torrington)
Hunter Miket (Torrington)
Jessica Tessman (Winsted)
Taylor Wheeler (Torrington)

CORNELIUS DONAHUE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Benjamin Richardson (Torrington)

ROBERT G. DOYLE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Alyssa Maraia (Torrington)

FRANCES H. DUCCI SCHOLARSHIP
Manuela Bonett (Canaan)
MacKenzie Hunter (Sharon)
Joanna Idrovo (Torrington)
Brierley Lloyd (Falls Village)

EAST SCHOOL PTO ROBERT KELLY SCHOLARSHIP
Julia Keller (Torrington)

MARION WM. EDWARDS SCHOLARSHIP
Kaitlyn LaPierre (Torrington)

ELIZABETH & SANTO FAINELLI SCHOLARSHIP
Ashiespal Bharara (Torrington)

KATHLEEN T. FINN MEMORIAL SCHOLARSHIP
Kristina Michaud (Torrington)

CHARLES AND PIERINA FOSSATI SCHOLARSHIP
Sydney Mourges (Torrington)

HELEN AND MARIO GARBIN SCHOLARSHIP
Kendra Anstett (Riverton)
Mackenzie Fischer (Litchfield)
Ashley Hamel (Harwinton)

BOB AND RAY GOOD SCHOLARSHIP
Ora Curry (Torrington)

FLORENCE HAKALSKI SCHOLARSHIP
Macayla Muzzulin (Torrington)

MICHAEL G. HASCHAK SCHOLARSHIP
Brett Stater (Torrington)

HEALTH CARE AUXILIARY SCHOLARSHIP
Manuela Bonett (Canaan)
Olivia McCarthy (Canaan)

ITALIAN-AMERICAN REPUBLICAN CLUB SCHOLARSHIP
Johanna Idrovo-Sarmiento (Torrington)

DIANE AND JEFF JOHNSON SCHOLARSHIP
Jeremy Marchand (Goshen)
Devin Rhoads (Goshen)

EARLE J. JULIAN SCHOLARSHIP
Conor Bailey (Winsted)

ROBERT C. & MARGARET G. LIZOTTE ART SCHOLARSHIP
Macayla Muzzulin (Torrington)

JULIA MCDONNELL/HENRY FRIES SCHOLARSHIP
Caroline Kearney (Torrington)

FRANK "FRANKIE" J. MCGOWAN, JR. MEMORIAL SCHOLARSHIP
Gregory Aschenbrenner (Torrington)

JOHN A. AND ANN K. METTLING SCHOLARSHIP
Ashiespal Bharara (Torrington)

JAMES MURPHY MEMORIAL SCHOLARSHIP
Kourtney Reed (Torrington)

VICTOR MUSCHELL, SR. MEMORIAL SCHOLARSHIP
Jason Canfield (Torrington)

NORTH SCHOOL PTO SCHOLARSHIP
Nathan Zwart (Torrington)

PIEMONTESE CLUB MEMORIAL SCHOLARSHIP
Christine Libbey (Torrington)

MICHELE FARLEY PITTLER SCHOLARSHIP
Caroline Kearney (Torrington)
Daniel Scheerer (Torrington)
Nathan Zwart (Torrington)

FRIENDS OF JOHN PONTE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Ora Curry (Torrington)
Riley Fogler (Burlington)
Nicholas Lutrzykowski (Burlington)
Benjamin Richardson (Torrington

LEONARD RENDINO SCHOLARSHIP
Anthony Marinelli (Torrington)

JOSEPH AND BERNICE REPAS SCHOLARSHIP
Jason Canfield (Torrington)

MARGARET RINGSTAD RIEFE SCHOLARSHIP
Gregory Aschenbrenner (Torrington)

DR. SHENOI & FAMILY SCHOLARSHIP
Inez Ortiz (Torrington)

SOUTHWEST SCHOOL SCHOLARSHIP IN MEMORY OF MARION WM. EDWARDS
Melissa Tran (Torrington)

JEFF STANNARD MEMORIAL SCHOLARSHIP
Chrinadi Morris (Torrington)

APOLONIA STANULIS SCHOLARSHIP
Molly Aiudi (Winsted)
Rachel Aiudi (Winsted)
Stephanie Alvarez (Salisbury)
Kendra Anstett (Riverton)
Darnell Battle (Torrington)
Liliahna Beaman (New Hartford)
Emreen Bharara (Torrington)
Dominique Biraga (Winsted)
Coleby Bunnell (Litchfield)
Claudia Carosella (Harwinton)
Abigail Cerruto (Torrington)
Anna Conaghan (Northfield)
Garrett Conaghan (Northfield)
Christopher Coolbeth (Bantam)
Chloe Dakers (Canaan)
Brittany Desrosiers (Norfolk)
Sima El-Ayoub (Torrington)
Sofia Frauenhofer (Torrington)
Coral Gorack (Harwinton)
Abigail Hadden (Bethlehem)
Ashley Hamel (Harwinton)
Emily Hamel (Harwinton)
Ella Hampson (Cornwall Bridge)
Lydia Hanlon (Northfield)
Danielle Hill (Sharon)
Matthew Holderman (North Canaan)
Johanna Idrovo-Sarmiento (Torrington)
Caroline Kearney (Torrington)
Julia Keller (Torrington)
Mary Kelley (Winsted)
Danah Kern (Bethlehem)
Emily Kern (Bethlehem)
Adam LaMothe (Torrington)
Nicholas LaMothe (Torrington)
Kaitlyn LaPierre (Torrington)
Haseeb Mahmood (Torrington)
Anthony Marinelli (Torrington)
Tatum Marino (Torrington)
Manuella Matsudaira (Cornwall Bridge)
Olivia McCarthy (Canaan)
Brooke Neller (Litchfield)
Emily Ollero (Harwinton)
Inez Ortiz (Torrington)
Kourtney Reed (Torrington)
Benjamin Richardson (Torrington)
Skylar Runowicz (New Hartford)
Matthew Rybak (Harwinton)
Alexander Sanchez (Kent)
Daniel Scheerer (Torrington)
Taylor Smart (Torrington)
Brett Stater (Torrington)
Angela Tabor (Lakeville)
Kailey Truczinskas (Goshen)
Reid Turtoro (Goshen)
Madison Woiten (Torrington)

NELLIE J. SULLIVAN MEMORIAL SCHOLARSHIP
Julia Spielman (Torrington)

TAPSG MARION MUSCHELL AWARD
Alyssa Maraia (Torrington)

MARIANTONIA TATE MEMORIAL ALLIED HEALTH SCHOLARSHIP
Nadine Noujaim (Torrington)

MOLLIE AND LOUIS TEMKIN VALEDICTORY AWARD
Brett Stater (Torrington)

THS STUDENT COUNCIL SCHOLARSHIP
Emma Mercogliano (Torrington)

TORRINGTON HIGH SCHOOL POOLED SCHOLARSHIP
Kourtney Reed (Torrington)

TORRINGTON LITHUANIAN MUTUAL BENEFIT CLUB SCHOLARSHIP
Rachel Egliskis (Torrington)

TORRINGTON UNICO THOMAS M. ACERBI SCHOLARSHIP
Benjamin Richardson (Torrington)

TORRINGTON UNICO FRANCIS J. AND DONALD G. ALBREDA SCHOLARSHIP
Cameron Dziedzic (Torrington)

TORRINGTON UNICO FOUNDERS SCHOLARSHIP IN MEMORY OF ROBERT SUMMA
Jacob Beausoleil (Goshen)
Eleanor Olsen (Norfolk)

TORRINGTON UNICO ANTONIO GIOIA SCHOLARSHIP
Gianna DelMonte (Torrington)
Joanna Idrovo (Torrington)
Adam LaMothe (Torrington)
Sydney Mourges (Torrington)

TORRINGTON UNICO ITALIAN HERITAGE SCHOLARSHIP
Michael Calabrese (Torrington)
Connor Finn (Torrington)
Jacqueline Johnson (Winsted)
Brett Stater (Torrington)

TORRINGTON UNICO CARMELA, R.N., AND VITA “JENNIE” LOPARDO SCHOLARSHIP
Karoline Morton (New Hartford)

TORRINGTON UNICO ERICO MAROLA SCHOLARSHIP
Alexander Sherman (Winsted)

TORRINGTON UNICO ANDREW & VIRGINIA ONEGLIA SCHOLARSHIP
Isabella Giansanti (Torrington)

TORRINGTON UNICO RAYMOND A. AND GLORIA ONEGLIA SCHOLARSHIP
Morgan Daley (Norfolk)

TORRINGTON UNICO FIORE & EDITH PETRICONE SCHOLARSHIP, K.S.G.
Alyssa Maraia (Torrington)

TORRINGTON UNICO BRIAN PICCOLO SCHOLARSHIP (AWARD)
David Teti (Torrington)

TORRINGTON UNICO WILLIAM ROMANI SCHOLARSHIP
Kaitlyn LaPierre (Torrington)

TORRINGTON UNICO JOSEPH SCLAFANI SCHOLARSHIP
Jayson Bubel (Torrington)

TORRINGTON UNICO JOHN SULLO FOUNDERS SCHOLARSHIP
Coleby Bunnell (Litchfield)

ALBERT C. AND ROSE TURRI SCHOLARSHIP
Abigail Hanlon (Torrington)

FREDERICK J. WILCOX SPORTSMANSHIP SCHOLARSHIP
Jason Canfield (Torrington)

JAMES P. & MILDRED GREGG ZUCCO SCHOLARSHIP
Colin Coates (New Hartford)
Laurel Colabella (Winsted)
Abby Corso (Winsted)
Alyssa Gagnon (Winsted)
Caroline Germond (Winsted)
Cameron Goulet (Winsted)
Abigail Harwood (New Hartford)
William Hubbard (Winsted)
Avery Moon (Torrington)
Karoline Morton (New Hartford)
Hannah Munson (Bethlehem)
Eleanor Olsen (Norfolk)
Emma Propfe (New Hartford)
Penelope Rein (Winsted)
Madison Rinehart (Lakeville)
Taylor Rogers (Winsted)
Janessa Webb (Winsted)

2020-2021 Scholarship information will be available at www.northwestcf.org/scholarships in January 2020.

Contact your Community Foundation staff at: (860) 626-1245 to discuss your charitable giving options and goals.